Készítsd elő a kerékpárod a rossz idő előtt

TANÁCSAINK A KERÉKPÁROD ELŐKÉSZÍTÉSÉHEZ ROSSZ IDŐRE

Szakadó eső, köd, szél... Ismerd meg tanácsainkat, hogy folytatni tudd a kerékpározást, miközben megőrzöd kerékpárod jó állapotát: készítsd elő a rossz időre!

A KERÉKPÁR ELLENŐRZÉSE LÉPÉSRŐL-LÉPÉSRE

  1. 1 A FÉKRENDSZER
  2. 2 A GUMIKÖPENYEK
  3. 3 A VÁLTÓRENDSZER
  4. 4 ESŐVÉDŐ KIEGÉSZÍTŐK
Készítsd elő a kerékpárod a rossz idő előtt

A FÉKRENDSZER

Rossz időben pedálozni sosem túl kellemes. Ha egy meghibásodott alkatrészt is meg kell javítani, a kerékpártúra gyorsan véget érhet.

Az ilyen problémák elkerülése érdekében javasolt átvizsgálni a kerékpárt. Mit érdemes ellenőrizni?

▪️A fékrendszer
A kerékpárfékek állapota a kerékpározó biztonsága szempontjából kulcsfontosságú, ezért kiemelten fontos ellenőrizni. Ügyelj arra, hogy az ellenőrzés folyamata a típustól függ.

▪️Fékpofák
A fékpofával ellátott fékrendszerben a gumi a nedvesség hatására gyorsan kopik. Ellenőrizd, hogy a fékpofa nem túl kopott-e! A kopásjelző segít megállapítani, hogy szükséges-e a fékpofa cseréje.

▪️Tárcsafékek
Tárcsás és betétes fékrendszer esetén tisztítsd meg a fékrendszer összes alkatrészét, és szükség esetén zsírtalanítsd azokat.
Ha a betétek vagy a tárcsák kopottak vagy sérültek, ki kell kicserélni.

⚠️ Figyelem! A fékrendszerek nem szeretik a kenőanyagokat! Ha véletlenül mégis kenőanyag kerül rájuk, javasolt azonnal megtisztítani a tárcsákat és a betéteket vagy a felnit és a fékpofákat.

A piszkos vagy zsíros féktárcsa tisztításához szereld le a fékrendszert, töröld le ruhával, majd töröld át acetonnal vagy denaturált szesszel.
Ami a fékbetéteket illeti, azok nagy valószínűséggel helyrehozhatatlanul meghibásodnak, ha zsírosak lesznek. Meg lehet próbálni minél előbb acetonba áztatni. Hagyd egy darabig hatni, majd szárítsd meg őket és dörzsöld át csiszolópapírral.
Ez esetben a legbölcsebb megoldás azonban a fékbetétek cseréje.

Készítsd elő a kerékpárod a rossz idő előtt

A GUMIKÖPENYEK

▪️Gumiköpeny
Ellenőrizd a gumiköpenyek általános állapotát. Nem lehet rajtuk semmilyen vágás vagy szakadás. A gumiköpenyek nyomását is ellenőrizni kell minden kerékpározás előtt, és szükség esetén fel kell fújni. Természetesen ez a tanács nem csak az esőben történő kerékpározásra vonatkozik, általános érvényű.

▪️Bowdenek és bowdenházak
Mielőtt találkozik a kerékpárod a téli időjárási körülményekkel, cseréld ki a bowdeneket és a bowdenházakat, hogy megfelelően működjenek a tél folyamán.

💡 Javaslatunk: ezt a cserét évente kétszer javasolt elvégezni a rendszeres karbantartás kiegészítéseként, azaz egyszer tavasszal és egyszer ősszel. Ez biztosítja, hogy mindig biztonságos és működőképes legyen.

Készítsd elő a kerékpárod a rossz idő előtt

A VÁLTÓRENDSZER

▪️Váltórendszer
Ellenőrizd a lánc, a lánctányérok és a fogaskerekek kopási szintjét. Szükség esetén cseréld ki a szükséges alkatrészeket.

A lánc kopását kétféleképpen lehet ellenőrizni:
Manuálisan a láncot a nagy lánctányérra kell helyezni, és egy láncszemet rá kell húzni a lánctányérra. Ha a fog nagy része látható a lánctányéron, akkor ki kell cserélni a láncot. Használhatsz láncnyúlásmérőt is. Helyezd a két végét közvetlenül a láncszemek közé. Látni fogod a kerékpárlánc kopási százalékát. Ha az érték közel 100%, láncot kell cserélni.

▪️A kerékpár tisztítása
Ne feledd, hogy a kerékpár rendszeres tisztítása létfontosságú, hogy minél tovább tudd használni. 3 lépésben szükséges elvégezni: Zsírtalanítás, tisztítás, kenés.

Készítsd elő a kerékpárod a rossz idő előtt

▪️Megugrik a lánc: hogyan kell beállítani?

Ha a láncod akad, vagy ugrálni kezd, valószínűleg itt az ideje kicserélni.

A lánc cseréjekor a fogaskoszorút vagy legalább a legkopottabb fogaskerekeket is ki kell cserélni. Ha nem cseréled ki, az új lánc megugorhat az elhasználódott fogaskerekeken, és nem tudsz majd tekerni.

💡 Javaslatunk: Télen használhatsz régebbi (használtabb) lánctányérokat, amelyek fogai nem koptak még el, melyet a téli kerékpározásra fordítasz. Így elkerülheted, hogy a legjobb alkatrészed kedvezőtlen időjárási körülményeknek és a különösen korrodáló hatású sónak kiteszed. Ez az országúti versenyzők által jól ismert trükk.

Készítsd elő a kerékpárod a rossz idő előtt

ESŐVÉDŐ KIEGÉSZÍTŐK

▪️Sárvédők
Hogy megvédd magad a felfröccsenő víztől vagy sártól, szereld fel a kerékpárod sárvédővel.
Válaszd ki a kerékpáros gyakorlatodhoz leginkább megfelelő sárvédőt, és ellenőrizd, hogy megfelelő-e a kerékpárodhoz.

Légy figyelmes! Rossz időjárás esetén a vázba vagy a kerekekbe víz kerülhet. Általában kis lyukak vannak a felniken és a vázon alul, hogy a víz ki tudjon folyni. A MTB esetében azonban a sáros körülmények között történő kerékpározás eltömítheti az elvezetőcsatornákat, ezáltal a víz a váz és a kerekek belsejében reked.
Ez a pangó víz nem csak megnehezíti, de károsíthatja is a kerékpárt.

Néhány javaslat, hogy hogyan készítsd elő a kerékpárod a hideg és esős időjárásra. Most rajtad a sor, hogy hogyan gondoskodj a kerékpárodról, hogy nyugodtan vészeld át a telet!

Készítsd elő a kerékpárod a rossz idő előtt

Segítségre van szükséged egy DECATHLON-ban vásárolt termékkel kapcsolatban?

"Útmutató, összeszerelés, pótalkatrészek, műhelyszolgáltatás, stb. Nálunk vásároltál és segítségre van szükséged?
A support oldalunkon minden segítséget megtalálsz a termékeinkhez!"