| A legfontosabb tudnivalók
IDŐTARTAM : Kb. 30 perc
NEHÉZSÉG : 2/5
FELSZERELENDŐ ALKATRÉSZEK: Fékbowden
SZÜKSÉGES SZERSZÁMOK :
A mountain bike-ozás során bármikor képesnek kell lenned fékezni. A fékek karbantartása és javítása biztonság kérdése. Ezért technikusaink elkészítettek egy oktatóanyagot, amely segít a mountain bike fékbowdenjének cseréjében.
IDŐTARTAM : Kb. 30 perc
NEHÉZSÉG : 2/5
FELSZERELENDŐ ALKATRÉSZEK: Fékbowden
SZÜKSÉGES SZERSZÁMOK :
Javasoljuk, hogy rendszeresen ellenőrizd a fékrendszered állapotát: fékbetétek és fékbowden. Általánosságban elmondható, hogy ha fékezéskor zajt hallasz, az rossz jel! Ez a hang azt jelenti, hogy a fékbetétek rosszul van elhelyezve vagy túlságosan sérültek. A megfelelő karbantartás érdekében ne várd meg, amíg a fékek zajt adnak, hanem ellenőrizd a fékbetétek helyzetét, valamint a kopás mértékét, amelynek 50%-nál kisebbnek kell lennie.
Ezzel egyidejűleg ellenőrizd a fékbowden állapotát: oxidálódott? Vannak kiálló szálak?
Az enyhe oxidáció nem feltétlenül igényel bowdencserét. Másrészt, ha úgy érzed, hogy nehéz működtetni a fékeket, és nem reagálnak egyértelműen, ki kell cserélned a bowdent, sőt néha a bowdenházat is.
Ha a féktestnél szétbomlott bowdenszálakat látsz, ez is ok a bowdencserére.
A fékbetétes rendszereknél a kerékpártípusok közötti fő különbség a fékbowden fém vége. Legyen szó MTB, országúti vagy városi kerékpárról, a működés ugyanaz marad. Ha ki kell cserélned a fékbowdeneket vagy fékbetéteket, kövesd az alábbiakban bemutatott módszert.
Először is gyűjtsd össze a bowden cseréjéhez szükséges szerszámokat:
• imbuszkulcs
• bowdenvágó fogó
• univerzális fogó
• imbuszkulcs • bowdenvágó fogó • univerzális fogó Ezután az imbuszkulccsal lazítsd meg a féktest csavarját, és vágd le a fémvéget, hogy kihúzható legyen a bowden. Ha a bowden kopott, a bowden eltávolítása előtt vágd le azt a részt is, ahol a szálak szétbomlottak. Végül kihúzhatod a bowdent a fékkarig (a kormányon), közben jegyezd meg az egyes bújtatókat, így könnyen behúzhatod majd az újat.
A fékrendszer megfelelő működéséhez minden alkatrésznek jó állapotban kell lennie. Ha a bowdenház megtekeredik vagy megsérül, a bowden nem tud jól becsúszni: használd ki az alkalmat a bowdenház cseréjére. Használd a régi bowdenházat az új méretre vágásához.
A bowden beállítása előtt ellenőrizd a fékbetétek állapotát is. Ha több mint 50%-ban elhasználódtak, itt az ideje lecserélni őket.
A fékbowden behúzásához először fűzd be a fékkarba egészen a véggömbig. Ezután enyhén kend meg a bowdent, hogy könnyebben áthaladjon a házon.
A vége a féktestnél jön ki, ahol az imbuszkulccsal a szorítócsavarba rögzítheted. Miután meghúztad, vágd le a felesleget 5-8 cm-t ráhagyva. Nem kell mást tenned, mint a fém végelzárót a bowdenre helyezni, és univerzális fogóval összenyomni.
Miután a bowden a helyére került a kerékpáron, be kell állítani a fékeket. Először ellenőrizd, hogy a betétek nem érnek-e hozzá a peremhez. Ezután húzd be a fékeket:
• ha a meghúzás túl könnyű, forgasd el a fékkaron található feszítőgombot a bowden meghúzásához;
• Ha a meghúzás túl kemény, forgasd el a feszítőgombot a kábel meglazításához.
Ha gondosan beállítottad a fékeket, ismét nyeregbe pattanhatsz, hogy két keréken hódítsd meg az utakat. Kerékpárod általános karbantartása érdekében ne felejtsd el ellenőrizni a láncból, váltókból, fogaskoszorúból és lánctányérokból álló hajtásrendszer állapotát is.