Ragaszkodsz szeretett sportcipődhöz, de a sok gyaloglás, futás vagy egyéb mozgás során tönkrement? Tanácsainkkal segítünk a lyukas szövet, törött cipzár vagy a leváló talp megjavításában.
Ne dobd ki azonnal tönkrement cipődet, hiszen bizonyos javításokat Te magad, otthon is meg tudsz oldani. Sportcipőid élettartamának megnöveléséhez kövesd útmutatónkat!
Legyen szó leváló talpról, lyukas mesh szövetről vagy egyéb hibáról, először mindenképp fontos alaposan kitisztítani és megszárítani a cipőt. Ajánlott eltávolítani a cipőfűzőt és a talpbetétet is, hogy jobban hozzáférj a javítandó területhez. Amint tökéletesen megszáradt, kezdődhet a javítás!
A mesh egy jól szellőző szintetikus szövet, légáteresztő, nagy lyukú hálós szerkezettel. Nagyon könnyű, előszeretettel használják fel sportcipők felsőrészéhez. Számos előnye mellett, ez az anyag kényes, a használat során idővel elkopik, vagy sérülhet. Ilyenkor a túra, a terepfutó- vagy a teniszcipő kilyukad.
Amikor ezt észreveszed, ne használd tovább, amíg meg nem javítottad. Ez jó indok lehet sporttevékenységed átmeneti szüneteltetésére (ismerjük ezt a gondolatot), hiszen fontos megakadályozni a lyuk további növekedését, ezáltal megelőzni, hogy nagyobb kár keletkezzen. Cipőd mesh anyagának javításához egy kicsivel nagyobb, vastagabb és ellenállóbb szövetdarabra lesz szükséged, mint maga a lyuk.
Két lehetőség jöhet szóba a szövetdarab rögzítéséhez:
- rávarrni tűvel és cérnával,
- ráragasztani egy erre alkalmas ragasztó segítségével (ennek kiválasztásához kérd szakértő tanácsát).
Ha a lyuk még egészen kicsi elég lehet a javításhoz a ragasztó is :
● közelítsd, illetve illeszd össze a szövet szakadt széleit, majd vigyél fel egy kevés ragasztót erre a területre
● tartsd így néhány percig, amíg hatni kezd
● hagyd néhány óra alatt teljesen megszáradni .
A mesh szövet sérülésének megjavítása megakadályozza a víz, a föld vagy a kavicsok bejutását a cipőbe, ezáltal biztosítja kényelmedet sportolás közben.
Nem ritka esethogy egy cipő talpa leválik a sarok, vagy az orrészénél. A probléma megoldásához szükséged lesz egy cipőtalphoz való ragasztóra. Láss neki!
- Vigyél fel egy réteg ragasztót az érintett (sarok-, orr-, vagy középrész), megtisztított és száraz területre.
- Nyomd a talpat a cipőhöz néhány percen keresztül, amíg száradni kezd.
- A használati utasításból tájékozódj a ragasztó száradási idejéről, és hagyd száraz, hűvös helyen megszáradni néhány óra alatt mielőtt ismét felvennéd. Használhatsz ruhacsipeszt is a talp odaszorításához a száradás ideje alatt.
- Amikor a ragasztó megszáradt, előfordulhatnak ragasztómaradványok a cipőn. Ezeket körömlakklemosóval átitatott vattával eltávolíthatod róla.
Már készen is vagy, gratulálunk !
Jó tudni : ha cipőd már nem új, keveset használtad, viszont meleg, nedves helyen tároltad sokáig, előfordulhat, hogy a talpa leválik.
Ezt a jelenséget a hidrolízis okozza. Ilyenkor a cipő talpát alkotó poliuretán megpuhul, majd amikor újra megszilárdul, szemcséssé válik. Sajnálatos módon, az egyetlen dolog, amit ebben az esetben tehetsz az, hogy új cipő után nézel. Bizony, a cipők akkor is tönkremehetnek, ha nem használod őket.
A cipészek más ragasztót használnak az utcai, és mást és sportcipők talpának ragasztásához. Egy ragasztó hatékonysága elsősorban a megragasztani kívánt anyagok típusától függ. Léteznek például poliuretán vagy polikloroprén tartalmú ragasztók, amelyek különböző anyagösszetevőkhöz alkalmasak. Ne habozz kikérni egy cipészmester tanácsát, hogy megtudd, milyen ragasztót válassz a cipődhöz.
A sportcipők talpbetétje idővel elhasználódik, akár ki is lyukadhat. A cipő kényelmetlenségének és az ebből adódó problémák kialakulásának elkerülése végett, érdemes kicserélni a talpbetétet, amint észleled a kopás jeleit . Mi sem egyszerűbb ennél: szedd ki a használt talpbetétet a cipőből (ha nehezen eltávolítható, próbálkozz egy kicsit erőteljesebben), majd helyettesítsd egy új, az igényeidnek megfelelő talpbetéttel.