Eltört a kereked egyik küllője? Elmagyarázzuk, hogyan tudod kicserélni.
Nemrég eltört az egyik küllő a biciklid kerekén, de nem estél pánikba, " gondolván, hogy ha egy hiányzik, a kerekeden maradt még jó néhány, nem kell sietni. ". Azt már nem! Ma eláruljuk neked a törött küllő rejtélyét: miért és hogyan cseréld ki késlekedés nélkül, hogy a kereked visszanyerje korábbi állapotát. Gyerünk!
Az, hogy az egyik küllőd eltörik, nem rendkívüli. Az is nagyon valószínű, hogy ez egy esés, egy ütközés vagy akár a kerékpár nagyon gyakori használata után következik be, ebben az esetben akkor anyagfáradásról beszélünk.
A jó hír az, hogy a biciklikerék küllőjének cseréje nem bonyolult, könnyen megtanulhatod, hogyan csináld egyedül… Igen, lehet, hogy nem is sejted, de akár egy szerelőtanonc is szunnyadhat a lelked mélyén.
Elméletben és a gyakorlatban is lehet folytatni a biciklizést, ha valamelyik küllő eltört... de nem következmények nélkül és nem is ajánlott! Az egyik küllő hiánya további feszültséget eredményez a többi küllőn, amelyek idő előtt elkophatnak, és ezért sorra eltörhetnek; azzal egyetérthetsz, hogy biztosan nem fog segíteni rajtad.
A törött küllő kicseréléséhez az alábbi szerszámokra lesz szükséged:
• új küllő
• új küllőanya
• küllőkulcs
• tolómérő
• mérőszalag
• centírállvány
• WD40
Először is le kell venni a kereket a kerékpárról, le kell venni a külső és belső gumit, valamint a felniszalagot (ami szigeteli és védi a gumibelsőt a küllők fejétől, hogy ne szúrja át). Ezután távolítsd el a törött küllőt. Vedd figyelembe, hogy ha a cserélendő küllő a hátsó keréken, a fogaskoszorú oldalán található, a folyamat kissé bonyolultabb lesz, mivel először el kell távolítani a szabadonfutót vagy a kazettát.
Mérőszalaggal mérd meg a cserélni kívánt küllő méretét. Ehhez javasoljuk, hogy ahelyett, hogy a törött küllő különböző részeit összeillesztenéd (ami nem túl praktikus), vegyél ki egy küllőt a felni ugyanazon oldalán lévők közül, mint a törött küllő, és mérd meg azt. Így könnyen megtudhatod melyik küllőméretet kell megrendelned.
► Tudd, hogy a küllőt a könyökének belső részéig (más szóval a küllő végén található hajlatig) mérik.
Azon túlmenően, hogy ismered a szükséges küllő átmérőjét, legyen kéznél egy tolómérő: ez egy egyszerű, gyors, hatékony és megbízható eszköz!
► Fogd az új küllőt, és csúsztasd át a kerékagy peremén; ez a rész a kerék közepén van elhelyezve, és több lyukkal van ellátva, amelyek a küllők áthaladására szolgálnak. Attól függően, hogy milyen helyet foglal el a kerékben, a küllőt belülről kifelé vagy fordítva kell befűzni. Ne aggódj amiatt, hogy a küllő elcsavarodik, amikor befűzöd, mert úgy tervezték, hogy egymásba illeszkedjenek, és meglehetősen rugalmasak. Szintén tanácsos figyelembe venni a küllők fűzési módját az elhelyezkedésük megfigyelésével.
► A küllő végén, a felnin, az óramutató járásával megegyező irányba húzd meg a küllőanyát, először kézzel, majd küllőkulccsal.
Mint egy zenész, aki játék előtt hangolja a hangszerét, itt az ideje, hogy te is beállítsd a küllők feszességét, hogy a kereked egyenes és aerodinamikus legyen; nem kell mást tenned, mint kicentrírozni a kerekedet!
Ehhez a centírállvány használatát javasoljuk. Kezdd azzal, hogy a kereket az állványba helyezed, és ellenőrizd a kerék összes küllőjének feszességét. Ezután enyhén húzd meg a küllőanyákat, amelyek nem tűnnek elég szorosnak. Ha az anyák ellenállnak a küllőkulcsnak, használj egy kevés WD40 olajat.
A következő lépés az, hogy az érintőkarokat a kerékhez közelíted és forgasd meg a kereket: az érintkezési zónák mutatják a kihúzandó területeket. Innen rajtad múlik, hogy a küllők feszességét az érintett részekhez igazítsd, de ha nem vagy biztos magadban, ne habozz segítséget kérni egy szakértőtől.
A kerékpár küllőinek tisztításához használhatsz szappanos vízbe mártott szivacsot, vagy akár egy kis szódabikarbónát is. Dörzsöld, törölgesd, és gyönyörködj az eredményben :)!
Ahogy mondtuk: a kerékpárkerék küllőjének javítását te is elvégezheted. Most már minden eszköz a rendelkezésedre áll, hogy belevágj, és mindössze annyit kell tenned, hogy alkalmazod a tanácsainkat. Jó javítást!