Kempingezést vagy bivakolást tervezel?Itt az ideje ellenőrizni, hogy a sátrad jó állapotban van-e. Ha a ponyván egy kicsi sérülést látsz, ne ess pánikba. Megmutatjuk, hogyan javítsd.
Itt a tavasz, és tervezel néhány bivakolós hétvégét? Itt az ideje, hogy átnézd a sátradat. Vedd elő a garázsból vagy a pincéből, és szereld össze, hogy megbizonyosodj az állapotáról. Amellett, hogy kiszellőztetheted így a kellemetlen szagokat, felfedezhetsz rajta szakadásokat, elvégezheted a szükséges javításokat, és kihasználhatod a lehetőséget, hogy újra impregnáld.
Ha a tábortűzből egy parázs a sátor ponyváján lyukat égetett, a jó hír az, hogy ezáltal megégette a szálakat, és "tökéletes" lyukat hozott létre, azaz semmi sem áll ki belőle. Szerezz be egy tekercs ragasztószalagot vagy javítófoltot: ezek bőven befedik a lyukat, ha annak átmérője kicsi.
Az öntapadó folt vagy szalag felvitele előtt porszívózd ki a felületet, hogy megszabadítsd a szövetet a portól vagy az apró homokszemcséktől. Ezután vágj ki egy akkora darabot a ragasztóból, hogy a javítandó területet lefedje. Ha azt szeretnéd, hogy a javítás a lehető leghosszabb ideig tartson, akkor a szövet mindkét oldalát (kívül és belül) ragaszd meg.
💡 A ragasztás előtt szánj időt a ragasztó megfelelő elhelyezésére.. Felvitelkor pedig kerüld a gyűrődéseket és a légbuborékokat, mivel ezek csökkenthetik a javítás tartósságát.
Várj körülbelül 24 órát a sátor összehajtása előtt, hogy megbizonyosodj arról, hogy a ragasztó megfelelően megtapadt.
Ha a sátrad pamutból készült, a ragasztószalag kevésbé lesz hatékony a javításhoz, mivel a ragasztó a pamutszöveten nem tapad olyan jól, mint a szintetikus szöveten. Ebben az esetben megpróbálhatod vasalható foltokkal javítani..
Bivakban töltötted, vagy éppen bivakban készülsz tölteni az éjszakát, amikor is egy kis "meglepetést " fedezel fel a ponyván! Egy állat próbálta megdézsmálni az élelmiszerkészleted, vagy lehet, hogy véletlenül végighúztad a sátrad egy fatörzsön vagy egy sziklán. Szeretnéd saját magad megjavítani a lyukat, hacsak ideiglenesen is, nehogy eső esetén beázzon a sátor.
Hogyan kell megjavítani?
Kezdjük a jó hírrel: : ha a lyuk a dupla ponyván található, a legújabb modellek esetében ez általában szintetikus anyagból (poliészter) készül, az anyag szövött (a kis rácsok néha láthatóak), és ez megakadályozza, hogy az anyag továbbszakadjon (ripstop). Tehát normál menetben a lyuk nem lesz nagyobb.
Készültél, és hoztál magaddal javítókészletet vagy előre kivágott foltokat? Tökéletes! Annyit kell csak tenned, hogy nagyjából megtisztítod a lyuk körüli felületet (sajnos a természetben nincs porszívó), és már fel is viheted a javítófoltot a ponyvára.
Ha éppen kerékpártúrán veszel részt, bizonyára van nálad kerékpárgumibelső-javítókészlet. Ha a lyuk nagyon kicsi: (pl. amit egy felröppenő parázs okozott) ezzel gyorsan megjavíthatod.
Ha felfújható sátorral mész kempingezni, ne felejts el magaddal vinni néhány kerékpárgumibelső-javítófoltot, hogy meg tudd ragasztani a sátor felfújható rudazatát (ez helyettesíti az üvegszálas rudazatot).
Ilyen típusú javítókészletet találsz a Decathlon áruházakban vagy a webáruházunkban.
Ha a sátrad egy régi, pamutból készült modell, eleve le a kalappal, mert általában nehéz cipelni!És maximálisan kitoltad a sátrad élettartamát. Mivel tapasztalt kempingező vagy (vagy megörökölted őseid sátrát) ), előre gondolkoztál, és egy varrókészlettel indultál útnak! Munkára fel! meg kell varrni a ponyvát... azonban annak érdekében, hogy a javítás tartós legyen, a legjobb, ha egy foltot vagy egy ponyvadarabot is hozzávarrsz, ahelyett, hogy egyszerűen megstoppolnád a szakadást. A stoppolás ugyanis a ponyva legkisebb feszülésekor könnyen elszakad.
Ez már végleges: a sátradat már nem lehet megjavítani. Ha van némi varrás tudásod, vagy egy kis kézügyességed, és a ponyva nem károsodott túlságosan az UV-sugaraktól, akkor csinálhatsz belőle táskát (bevásárlótáskát vagy hátizsákot, a képességeidtől függően, ehhez a világhálón találsz kedvedre való szabásmintát).
Mi a sátrad élettartamának meghosszabbításához ajánlunk javítási lehetőségeket, függetlenül attól, hogy pamutból vagy poliészterből készült. Természetesen más tényezőket is figyelembe kell venned, ha a lehető legtovább szeretné megtartani a kempingsátrad: karbantartani a cipzárakat, kicserélni vagy megragasztani a törött sátorrudakat (például ragasztószalaggal), vagy megjavítani a sátoraljat. A modern Decathlon sátrakat úgy terveztük, hogy javíthatóak legyenek.
De, ha nem érzed magad elég ügyesnek, a Decathlon áruházakban működő műhelyeinkben minden kempingfelszerelését megjavítunk és meghosszabbítjuk élettartamukat.