A VILLA CSERÉJE MTB-ON 5 LÉPÉSBEN

A VILLA CSERÉJE MTB-ON 5 LÉPÉSBEN

Azt mondod nem vagy szerelő? Nem is kell, hogy az legyél. Ha azonban el tudsz végezni egy műveletet a kerékpáron, miért bíznád másra? Most megmutatjuk, hogyan cseréld ki a villádat a MTB-odon.

A kormányt a villa köti össze az első kerékkel, így kulcsszerepet tölt be a kormányzásban és a kerékpár működésében. A villa két részből áll: a villanyak a kormányt és a kereket köti össze, a két villaláb pedig tartja az első kereket. Funkciója az ütéscsillapítás, és elnyeli a talaj egyenetlenségéből fakadó rezgéseket, főként ha teleszkópos. Vagyis, ha légrugós, olajpatronos vagy tekercsrugós csillapítással rendelkezik. Tehát, a villa A záloga az optimális kormányzásnak és a kényelemnek, mely lehetővé teszi az élvezetes kerékpározást a természetben. Ezért, minden kerékpáros, aki kellően motivált, ha megpróbálja megtanulni, sikerrel fog járni a villa cseréjében. Ha elég türelmes vagy és követed útmutatásunkat, ki tudod cserélni a villát a MTB-on.

- MIÉRT ÉS MIKOR KELL CSERÉLNI ÉS KARBANTARTANI A MTB VILLÁJÁT?

Amit bizonyára élvezel a MTB-ozásban, az a terepen való kormányzás technikai nehézsége. A változó terepviszonyok és előre nem látható esetlegességek uralásában nagyon fontos szerepet játszik a villa, mely végig erős igénybevételnek van kitéve és megadja neked a felejtethetetlen kerékpározás élményét. Ez az alkatrész többnyire könnyű és rugalmas, de idővel törékennyé válik.

A villa karbantartása a záloga annak, hogy még sok-sok túrára elmehess szeretett kerékpároddal. Ha elhanyagolod, idő előtt elhasználódik. Ha az érzelmi oldala annyira nem érdekel, íme néhány praktikus érv: a megfelelően karbantartott és időben lecserélt villával biztosíthatod leginkább a saját magad és más kerékpárosok biztonságát.
A villa tisztítását minden kerékpározás előtt és/vagy után el kell végezni. Az olaj cseréje a patronban (olajos teleszkóp esetén) és a szimmeringek cseréje 40 óra kerékpározás után ajánlott, a tömítések teljes cseréje 100 óra után. A villát ideális esetben 10-20 ezer km után érdemes cserélni. Megéri, nem?

- HOGYAN ELLENŐRIZHETED A MTB VILLA MEGFELELŐ MŰKÖDÉSÉT?

Nem vagy benne biztos, hogy a villa a MTB-odon jól működik? Segítünk, hogy tisztán láss! Nehezedj rá a villára teljes súlyoddal, majd engedd el! Ha a visszaút zökkenőmentes, hangtalan és nincs egy olajnyom a rugó tömítésein, a villád kifogástalan állapotban van. Ellenkező esetben haladéktalanul cseréld le!

MILYEN VILLÁT VÁLASSZ A MTB-HOZ? LÉGRUGÓS, OLAJOS VAGY ACÉLRUGÓS?

A villa teleszkópja lehet légrugós, olajos vagy acélrugósA légrugók könnyebbek és pontosabban beállíthatók, a levegő térfogata a légkamrákban szabályozható. A nagyobb mennyiségű levegő lineáris, a kisebb mennyiség progresszív rugózást biztosít. A légrugós teleszkópok rendszeres karbantartást igényelnek és kevésbé vannak kitéve a kisebb rázkódásoknak. A spirálrugók nehezebbek és érzékenyebbek a talaj egyenetlenségeire, inkább folyamatos mozgásúak.

Az olajos teleszkóp összenyomódását és a visszarugózását a patron belsejében található olaj nyomása idézi elő. Többféle hidraulikus patron létezik és számos beállítás lehetséges.
Villát a kerékpározási stílus, a használat gyakorisága és a kívánt rugózás mértéke szerint válassz!

Szeretnéd megnézni villa kínálatunkat?Kattints ide!

HONNAN TUDHATOM, HOGY EGY VILLA KOMPATIBILIS-E A KERÉKPÁROMMAL, ÉS HOGY MILYEN MÉRETŰ ÉS MEKKORA RUGÓÚTTAL RENDELKEZŐ VILLA LESZ MEGFELELŐ SZÁMOMRA?

Miután kiválasztottad az igényeidnek megfelelő villatípust, meg kell nézned, hogy kompatibilis-e a MTB-od vázával és első kerekével. Egy villa esetében a következő paramétereket kell figyelembe venni:

- A villanyak, vagyis a cső átmérőjét, mely a kormánycsapágynál csatlakozik a vázhoz. A villanyak átmérője leggyakrabban 1"-os (25,4 mm), 1 1/8"-os (28,6 mm), 1 1/4"-os (31,7 mm), vagy 1 1/2"-os vagy 1,5"-os (38,1 mm). A villanyak formája lehet kúpos is.

-A rugóutat, vagyis a becsúszószár függőleges mozgását a villához képest a teleszkóp rugalmassága határozza meg és mm-ben van megadva. A rugóút megválasztásánál vedd figyelembe a MTB-od gyártójának ajánlását! Minél kisebb a rugóút, annál hatékonyabb lesz emelkedőn, minél nagyobb, annál hatékonyabb lesz lejtőn. 100-120 mm-es rugóút cross-country-hoz és hobbi MTB-ozáshoz megfelelő emelkedőn, 130-180 mm-es rugóút emelkedőn és lejtőn is megfelelő, alkalmas all-mountain, Enduro és elektromos MTB-hoz, a 180 mm-nél nagyobb rugóút lejtőn való száguldáshoz való, ezért kizárólag lejtmenetben használható.

- Az első kerék tengelyének típusát szintén figyelembe kell venni. A következő szabvány méretek léteznek: 9 x 100 mm, 15 x 100 mm, 15 x 110 mm (Boost), 15 x 110 mm, vagy 20 x 110 mm.

- Végül nézd meg, mekkora az első kerék átmérője: 26", 27,5", 27,5" Plus, 27,5" Boost, vagy 29".

Ha még többet szeretnél tudni, nézd meg, hogy kell beállítani a MTB teleszkópját!

- MILYEN SZERSZÁMOK SZÜKSÉGESEK A VILLA CSERÉJÉHEZ (LE- ÉS FELSZERELÉSÉHEZ) A MTB-ON?

A villa cseréjéhez a MTB-on a következő eszközökre lesz szükséged:

- imbuszkulcs készlet,
- szerelőállvány (opcionális),
-  csavarhúzó,
- kalapács
- csővágó,
- PVC cső, melynek belső átmérője kb. akkora, mint a villanyak külső átmérője,
- PVC cső, melynek külső átmérője kb. akkora, mint a villanyak belső átmérője,
- csavarlazító szer,
- és végül, kenőanyag!

Bővítsd a szerszámkészleted!

- HOGYAN KELL LESZERELNI ÉS LECSERÉLNI EGY MTB VAGY ORSZÁGÚTI KERÉKPÁR VILLÁJÁT?

A villa cseréjét 5 lépésre bontva mutatjuk be. Íme a részletek!

1/ A MTB VILLÁJÁNAK LEVÉTELE

Először egy megfelelő imbuszkulccsal csavard le a kormánycsapágy kupakját (az óramutató járásával ellentétes irányban) és tisztítsd meg a kormánycsapágyat! Fogd be a kerékpárt egy szerelőállványba vagy fordítsd meg és állítsd a nyeregre. Lazítsd meg a kerék gyorszárját, húzd ki a tengelyét, majd vedd ki a villából! Most válaszd le a féktestet a villáról és csavard ki a kormányszár csavarjait! Húzd ki a kormányszárat a villanyakból (vigyázva a kormánycsapágy alkatrészeire: alátétek, kupak, golyóscsapágy), így a villa már magától lejön.
Javasoljuk, hogy a kormánycsapágy alkatrészeit tedd bele egy dobozba, hogy ne vesszenek el!

2/ A KÓNUSZ / CSAPÁGY GYŰRŰJÉNEK LEVÉTELE, MAJD FELRAKÁSA AZ ÚJ VILLÁRA

Ha régi villádat újra cseréled, keresd meg a jelenlegi villádra helyezett alsó csapágy kónuszát, mely a kormánycsapágy részét képezi. Ennek a kónusznak (gyűrűnek) a kíméletes leszereléséhez használhatsz csavarhúzót, csavarlazító szert és kalapácsot is. Óvatosan végezd ezt a műveletet, hogy a csapágy gyűrűje ne deformálódjon, és a villa alja ne sérüljön!
Miután levetted a villa kónuszát, fel kell helyezned az új villára. Ehhez kend meg a villa kónuszát, majd a kalapács és a PVC cső segítségével helyezd a villába, és vigyázz, hogy közben egyenes maradjon!

3/ A VILLANYAK LEVÁGÁSA

Mielőtt nekiállnál a villanyak levágásának, meg kell határozni a magasságát, a váz, a kormánycsapágy, a kormányszár magassága és az alátétek számának függvényében, amely kényelmes számodra.
Javasoljuk, hogy az új villát és a kormányt próbaképp tedd fel, hogy pontosan be tudd jelölni a vágási vonalat. Ezután szedd szét újra az alkatrészeket és vágd le óvatosan a villanyakat a csővágóval a jelölés alatt 3 mm-el, majd reszeld le a felületét.

4/ RÓZSA BERAKÁSA

Kalapács segítségével illeszd rá a rózsát a villanyakra, hogy az alkatrész első részét betehesd. Ezután a kalapács és a PVC-cső segítségével csúsztasd lejjebb kb. 1 cm-el a villanyak belsejében.

5/ KORMÁNYCSAPÁGY FELSZERELÉSE

Nem maradt más hátra, mint megtisztítani és megolajozni a kormánycsapágyat. Szereld fel az új villát, a kormányt, a féktestet, majd az első kereket! Ügyelj arra, hogy az összeszerelt egység egy vonalban legyen a kerékkel! És kész is vagyunk! Ha adhatunk még egy tanácsot: a villát tisztítsd és olajozd meg olyan rendszeresen, mint becsúszószárat, hogy biztosítsd hosszan tartó jó működését.

Tekintsd meg ezt a videót, hogy megtanuld hogyan kell kicserélni a villát a kerékpárodon.

A VILLA CSERÉJE MTB-ON 5 LÉPÉSBEN

Segítségre van szükséged egy DECATHLON-ban vásárolt termékkel kapcsolatban?

"Útmutató, összeszerelés, alkatrészek, elérhetők a műhelyben... Vásároltál nálunk és segítségre van szükséged?
A support oldalunkon minden segítséget megtalálsz a termékeinkhez!"

Most már (majdnem) mindent tudsz a villákról és a csere menetéről! Természetes, hogy nem vagyunk egyformán ügyesek a szerelésben. Ha úgy érzed, hogy mégsem állnál neki magad ennek a műveletnek, semmi gond: szakértő kollégáink örömmel segítenek! Ha teljes egészében szakértőre bíznád a műveletet, vidd el a kerékpárod valamelyik Decathlon műhelybe! Bármelyik megoldást is választod, a legfontosabb, hogy tisztában legyél a villa kulcsfontosságú szerepével a kerékpár jó működésében, és azzal, milyen fontos a karbantartása! Ha ez a cikk a fentieket tudatosította benned, teljesítettük a küldetésünket, és elégedettek lehetünk!