Ref: 8575975, 8575969, 8736672
2020
MT900 hálózsákot vásároltál és kérdésed van a karbantartásával és javításával kapcsolatban?
Mindent elmondunk annak érdekében, hogy a lehető leghosszabb ideig tudd használni!
A hálózsák töltőereje a toll hőszigetelő képességét jelenti, azaz hogy mennyi"levegőt képes megkötni". Mértékegysége a cuin (köbhüvelyk).
Minél magasabb a CUIN, annál nagyobb a toll töltőereje, vagyis a termék levegőtartó képessége, ezáltal annál jobban szigetel.
Mivel a pelyhek és a tollak rendkívül finom szálak és hegyes végűek, könnyen átszúrhatják a varrásokat és a bélést. Fontos tudnod, hogy a hálózsákban lévő pehely- és tolltöltet hajlamos kijönni a hálózsákból. Ennek elkerülésére sűrű szövésű (toll- és pehelyálló) anyagot használunk.
Ez különösen akkor fordulhat elő, ha a hálózsák összenyomódik, például ha félbe hajtjuk vagy a huzatában tároljuk. A hálózsákban lévő levegő nyomást fejt ki a felületére, ha a toll hegye úgy helyezkedik el, hogy át tudja szúrni az anyagot, a toll mindenképpen ki fog jönni.
Jó hír, hogy a legtöbb hálózsákot úgy tervezték, hogy könnyen tárolható legyen: nem kell többé precízen összehajtanod ahhoz, hogy bele tudd helyezni a huzatába (még a rendkívül kompakt hálózsákokat sem) !
Ez különösen igaz a tolltöltetű hálózsákokra: a hálózsákot „bele kell tömni” a szállító- vagy kompressziós huzatába, mivel ha mindig ugyanúgy hajtogatjuk, a toll megtörik és összenyomódik. Az összepréselt toll pedig kevésbé hatékonyan szigetel, mint a sértetlen szerkezetű.
Mielőtt rátérnénk a hálózsák javítására, elmondjuk, hogyan kell megfelelően használni. Sok vásárló fordul hozzánk azzal, hogy elromlott a cipzár. Pedig az esetek nagy részében csupán arról van szó, hogy a kocsi nincs jó helyen.
Mivel a cipzárak teljesen nyitva vannak, a cipzárkocsikat a megfelelő módon kell egymáshoz illeszteni.
Gondosan hajtsd össze a hálózsákot, nehogy becsípődjön az anyag a cipzárba, és erőltetni kelljen.
Előfordul, hogy a cipzár elromlik: ebben az esetben vidd vissza a hálózsákot az áruházba, vagy vidd el varrónőhöz, hogy kicserélje a cipzárt.
Minden hálózsákon feltüntetjük a komfortzóna minimális értékét. A hőtartó képességet független laboratóriumban (AITEX) tesztelték a 2017/01/21-iISO 23537 európai szabvány szerint. A komfortzóna minimális értéke az a legalacsonyabb hőmérséklet, melyen nyugodt, fekvő pozícióban a felhasználó hőháztartása még teljesen kiegyenlített, nem fázik és nincs melege.
A minimum használati hőmérsékleten, összekuporodva a hálózsákban a felhasználó nem fázik és nincs melege, hőháztartása kiegyenlített.
Tipp:
Az optimális hőmérséklet érdekében javasoljuk, hogy használj hőszigetelő matracot.
Ha hálózsákhuzatot használsz, nem kell félned a nedvességtől a szabad ég alatt sem! A hálózsákhuzat, más néven "bivy bag" egy hálózsáknál nagyobb védőhuzat. Bújj bele a hálózsákkal, vagy akár a matraccal együtt, és védőburkot képez.
Megóvja a felszerelésed és véd a kellemetlen időjárási körülményektől.
Nyugodtan alhatsz a csillagos ég alatt egy ponyván is.
A tolltöltetű termékek mosása sokkal könnyebb, mint amilyennek tűnhet, fontos viszont, hogy körültekintően végezzük: a toll nem viseli jól a vizet, ha nedves, összetapad.
Amennyire lehetséges, kerüld a tolltöltetű hálózsák túl gyakori mosását, és szerezz be egy hálózsáklepedőt!
Hogyan kell tiszítani a hálózsákot?
A tollat és a pelyhet a mosás minden szakaszában szellőztetni kell:
- Húzd fel a hálózsák cipzárjait és helyezd a mosógépbe
- Használj mosólabdát vagy helyezz 2-3 teniszlabdát a mosógépbe (ha lehet, kissé használtakat, hogy a sárga szálak ne váljanak le róluk).
- Indíts el egy 30°C-os programot, a szokásos mosószerrel (a szokásosnál kisebb adaggal) vagy használj speciális mosószert tolltöltetű ruhákhoz, ami óvja a szigetelő képességét
- Kétszer végezz öblítést és kímélő centrifugálási programot állíts be, hogy a toll ne csomósodjon össze.
Ez a tanács bármilyen típusú hálózsákra érvényes: a legjobb a saját tokjában tárolni, nem túlzottan összenyomva.
Ha összenyomod a hálózsákot a huzatban, a tolltöltet sérülhet és elveszíti levegőtartó képességét. A tolltöltetnek nem tesz jót, ha hosszasan össze van nyomva.
Két lehetőség kínálkozik:
- használj tároló huzatot, ami nagyobb, mint a kompressziós huzat,
- akaszd fel vállfára, mint egy nadrágot!
Használat közben a hálózsák elszakadhat, de jó hír, hogy meg lehet javítani! Megvarrhatod vagy megfoltozhatod, hogy a szakadás ne legyen nagyobb, és a toll vagy a vatelin töltet ne türemkedjen ki a lyukon.
- Szeretnéd, ha a javítás kevésbé látszana és szép lenne?
Ha az anyag nem túl vékony, és megvan hozzá a kézügyességed, varrd meg kívülről olyan színű cérnával, mint a hálózsák külső anyaga.
Ügyelj rá, hogy varrás közben ne szúrd át a hálózsák másik oldalát, mert ezzel hőhidat képzel, és csökkented a hálózsák hőtartó képességét.
- Lenne időd a javításra, de nincs kézügyességed a varráshoz?
Használj öntapadó foltot! vágj ki a szakadás méreténél 1-2 centiméterrel nagyobb, lekerekített élű téglalapot, és ragaszd rá a tiszta, jól kisimított anyagra!