Milyen karbantartásokat kell elvégezni a kerékpáron egy használat után?
Az alapos tisztítás és a megfelelő karbantartás a kerékpár hosszú élettartamának titka. Ebben a cikkben elmagyarázzuk, hogyan ápold a kerékpárodat.
Az alapos tisztítás és a megfelelő karbantartás a kerékpár hosszú élettartamának titka. Ebben a cikkben elmagyarázzuk, hogyan ápold a kerékpárodat.
Hogy a sáros kerékpártúrák élvezetesek maradjanak, gondoskodnod kell a kerékpárról.
Bemutatunk néhány trükköt, amivel egy sarazós tekerés után megtisztíthatod.
Lényegesen fontos odafigyelni a kerékpár tisztaságára.
A tisztítás elhanyagolásával csökkentheted a kerékpárod élettartamát. Mert, ami kárt tehet benne a normál használat ellenére az a víz, a sár, a só és a por. Ez a "kedves" kis keverék súrlódást okoz az alkatrészek illesztéseinél, ami miatt elhasználódhat a lánc, a lánctányér és a hajtómű.
Ne feledd, hogy a tiszta kerékpár jobb teljesítményt és kényelmesebb kerékpározást is jelent: nincs többé lánczörgés vagy furcsa hangok a hajtóműből!
A kerékpár tisztításához kerti locsolóra, kefére vagy szivacsra, végül lánczsírtalanítóra, kerékpártisztítóra és kenőanyagra lesz szükséged.
Tanácsunk: kerüld a magasnyomású mosókat, amelyek károsíthatják kerékpár bizonyos érzékeny alkatrészeit: váltórendszer, fékbetétek, stb.
Ebben a videóban Manu, a Decathlon termékmérnöke bemutatja hogyan tisztítsd az MTB kerékpárodat.
A videóban egy elektromos MTB kerékpáron mutatja be, de hamar rájössz majd, hogy mindkét típusú kerékpár esetében ugyanazok a folyamatok!
Először távolítsd el a kerekeket, és tedd fel a vázat egy állványra vagy egy támasztékra, amely lehetővé teszi, hogy a kerékpárt függőlegesen tartsd.
Egy másik tipp: használj póttengelyt, hogy a láncot feszesen és a megfelelő pozícióban tartsd.
Kefével távolítsd el a lánckerekek között felgyülemlett szennyeződéseket és lerakódásokat.
Ezután vidd fel a zsírtalanítót a hajtókarra, az első és a hátsó váltóra, valamint a lánc minden láncszemére, és a lánckerekekre.
Végül kemény sörtéjű kefével dörzsöld be a zsíroldót, és hagyd hatni néhány percig, mielőtt szappanos vízzel leöblítenéd.
Most már megtisztíthatod a kerék többi részét (beleértve a gumiköpenyt és a küllőket is) egy nagy kefével és szappanos vízzel.
Öblítsd le tiszta vízzel, majd mosd le a láncot, a váltókat és a lánctányérokat.
Egy előzőleg szappanos vízbe mártott szivaccsal dörzsöld át ezeket az alkatrészeket.
Végül szappanozd be a kerékpár többi részét felülről lefelé haladva egy másik szivaccsal. 🧽
Öblítsd le az egész kerékpárt tiszta vízzel, majd egy száraz törlőkendővel töröld át az összes nedves felületet, mielőtt áttérnél a következő lépésre.
Ez a lépés elengedhetetlen tisztítás után, különben oxidálódik a kerékpár. Ellenőrizd, hogy alaposan áttörölted, mert ez a művelet hatástalan lesz, ha víz maradt a megkent részeken.
Cseppents néhány csepp kenőanyagot az első és a hátsó váltó forgórészére, valamint a láncra.
➡️ Helyezz egy törlőkendőt a lánc alá, hogy felszívja a felesleges olajat.
Tipp: A váltórendszer kenése után forgasd a pedálokat és válts sebességfokozatokat, hogy az összes fogaskereket és lánctányért használd. Ezzel minden alkatrészt gyorsan és hatékonyan megkenhetsz.
Ha kicseréltél néhány bowdent és/vagy azok bowdenházat, javasolt, hogy néhány csepp kenőanyagot cseppents az új bowdenek házába.
Most többször feszítsd meg a bowdent, hogy a kenőanyagot egyenletesen eloszlasd a bowdenházban.
⚠️ Ne felejtsd el rendszeresen olajozni a régi bowdeneket is.
Ezenkívül gyakran kend meg a kerékagyakat és a középcsapágyat. A kormánycsapágy kevesebb karbantartást igényel.
Tipp: a hajtómű alatt a vázat átszúrhatod, hogy a csövek belsejében rekedt víz kifolyhasson. Ez megvédi a kerékpárodat és a hajtómű tengelyt. Egyes kerékpárok törékenyek, ha nem vagy biztos benne, hogy a saját kerékpárodon ezt a műveletet elvégezheted, hívj szakembert ehhez a lépéshez!
Miután megtisztítottad és beolajoztad a kerékpárodat, szüntesd meg a rendellenes alkatrészmozgásokat.
Vizsgáld meg a vázat, nincs-e rajta horpadás vagy repedés, ami törésveszélyre figyelmeztet.
Ha a vázad alumíniumból készült, ellenőrizz mindent, ami szegecselve van (bowdenvezetők, váltótartó, stb.)
Ezután vizsgáld meg a nyeregcső rögzítőcsavarja alatt található behelyezési helyet, mert az a rész könnyen reped.
Ellenőrizd a kerék futását és a fék működését is.
Végül alaposan és pontosan figyeld meg a kormányt, főleg a kormányszár befogójánál. Gyakran ezen a területen törhet el a kormány.
Ha hosszú ideig szeretnéd használni a kerékpárodat, hajtsd végre ezt a rutinszerű karbantartást minden kerékpározás után. A kerékpár élettartama meghosszabbodik, a biztonságod garantált, és a sportolás is élvezetesebbé válik. 😃
Egy elektromos rásegítésű mountain bike esetében a folyamat azonos!
Az egyetlen dolog, hogy ne felejtsd el minden művelet előtt ellenőrizni, hogy a kerékpár akkumulátora megfelelően van-e behelyezve. Ez megakadályozza, hogy víz szivárogjon be az akkumulátor alkatrészeibe, ami idővel károsíthatja azokat.
Egyébként: zsírtalanítás, tisztítás, öblítés és kenés, minden lépés ugyanaz!
És már ragyog is! Itt vagy most egy tiszta bringával, ami biztos vagyok benne, hogy a következő kiruccanásod alkalmával újra koszos lesz... 😉