KORMÁNYCSERE A MTB-ON? NEM NAGY ÖRDÖNGÖSSÉG!

KORMÁNYCSERE A MTB-ON? NEM NAGY ÖRDÖNGÖSSÉG!

A kerékpár kormányának cseréjére sor kerülhet biztonsági, kényelmi, vagy egyszerűen csak esztétikai okokból. Egy alapvető és meglehetősen egyszerű műveletről van szó. Elmagyarázzuk, hogyan csináld.

Minden bizonnyal azért olvasod most ezt, mert a cikk címe felkeltette az érdeklődésedet: „Hogyhogy ki lehet cserélni egy kerékpár kormányát? De miért és hogyan?” "Vagy talán azért vagy itt, mert egyszerűen ez az A CIKK (igen, csupa nagy betűvel – fő a szerénység!), amire vártál, hogy választ kapj minden kérdésedre. Akárhogy is, jó helyen jársz, és a kormánycsere egy tökéletesen kivitelezhető – sőt ajánlott – művelet! A kormány fontossága egyébként jól látható abból, hogy mennyit használod: valószínűleg folyamatosan támaszkodsz rá, miközben pedálozol... Kivéve persze, ha olyan hihetetlenül ügyes vagy, hogy kéz nélkül is tudsz kerékpározni. Ez esetben le a kalappal előtted! De a közönséges halandók nem próbálkoznak ezzel – mert nem is sikerülne nekik –, szóval a kormány a kerékpár központi része, amely nagy terhelésnek van kitéve, mivel ez teszi lehetővé (nagyrészt), hogy megtartsd az egyensúlyodat, és hogy a kerékpár az általad kívánt irányba forduljon. A lényeg röviden, hogy te erre a vízszintes rúdra támaszkodsz, amelynek alakja változhat (erről később részletesebben is mesélünk), miközben az is támogat téged: mi ez, ha nem szerelem? Márpedig a szerelmünkről, akárcsak a kerékpárkormányunkról, gondoskodnunk kell (ugye milyen jó hasonlat?). Nos, itt az a helyzet, hogy ha egy kormány elhasználódik, akkor ki kell cserélni, de azért a lényeget érted, ugye? Na mindegy.

MIÉRT ÉS MIKOR KELL KICSERÉLNI A(Z ORSZÁGÚTI, TREKKING, ENDURO, XC STB.) KERÉKPÁROM KORMÁNYÁT ?

A villához a kormányszáron keresztül különböző beállításokkal csatlakozó kormány lehetővé teszi, hogy megtaláld és elfoglald az ideális testtartást a kerékpáron. Ha tehát a kerékpározás közben vagy után fájdalmat érzel, akkor a bűnös nagy valószínűséggel nem más, mint a rosszul beállított kormány, amely kényelmetlen testtartáshoz vezetett, amit te tudatosan vagy tudattalanul különböző izmok, nyomáspontok stb. segítségével próbáltál kompenzálni. Tehát a kerékpározás közbeni kellemetlen érzés az első ok, amiért szükég lehet a kormány cseréjére.
De akkor is lecserélheted a kormányt egy másikra, amelyet kényelmesebbnek vagy biztosabbnak érzel, ha nagyobb sebességre, jobb légellenállásra vagy még jobb teljesítményre vágysz.
Emellett azt javasoljuk, hogy esés után mindig cseréld ki a kormányt, különösen akkor, ha a sérülésnek látható jelei vannak. Egy repedés vagy deformáció ugyanis gyorsan még sérülékenyebbé válhat, ezért nem igazán okos dolog úgy útnak indulni, hogy bármikor történhet valami a kerékpároddal.
Végül a kormány cseréjére sor kerülhet pusztán azért is, mert már meguntad az előzőt.
Ami pedig a csere gyakoriságát illeti, az a fentiekben felsorolt összes szemponttól függ, továbbá a gyártó ajánlásaitól is. Vannak ugyanis olyan gyártók, amelyek azt javasolják, hogy évente cseréld le a kormányt, attól függően, hogy milyen gyakran használod, mennyit tekersz és mekkora a testsúlyod.

HOGYAN VÁLASZD KI A MEGFELELŐ MÉRETŰ KORMÁNYT MTB KERÉKPÁRODHOZ?

A kormány a MTB központi alkotóeleme, amely garantálja a kényelmet és a pontos kezelhetőséget, valamint a megbízhatóságot, mivel elég robusztusnak kell lennie ahhoz, hogy ellenálljon a terep egyenetlenségeinek és az esetleges ütéseknek.
A kormány átmérője lehet 25,4 mm, 31,8 mm (a MTB-ok túlnyomó többsége ilyen átmérőjű kormánnyal van felszerelve) vagy 35 mm. A kormányszélesség általában 560 mm és 860 mm között van. Erről azt kell tudni, hogy minél szélesebb a kormány, annál jobb irányíthatóságot és stabilitást biztosít, és minél keskenyebb, annál érzékenyebb és jobb a légellenállása. Azt javasoljuk, hogy válassz a saját adottságaidhoz megfelelő szélességű kormányt. Ennek a méretét úgy tudhatod meg, ha megméred a vállszélességedet, amely megadja a kormány ideális szélességét. Szeretnénk azonban hangsúlyozni, hogy ez a módszer nem jelent tökéletes megoldást, és hogy nagyon fontos, hogy hallgassunk az érzéseinkre: ezek ugyanis a legmegbízhatóbb és legpontosabb mérőeszközeink!

Végül szóljunk néhány szót a különböző kormányformákról is:

- A rise (emelés) a markolati rész megemelését jelenti a kormány középpontjához képest. Minél nagyobb ez a magasságkülönbség, annál hátrébb tudsz elhelyezkedni a kerékpáron, és minél alacsonyabb, annál inkább a kerékpár eleje felé fogsz elhelyezkedni.
- A backsweep (hátrahajlás) a kormány markolatának vezető felé hajlását jelenti, ami a csukló és a kéz optimális és természetesebb elhelyezkedése révén nagyobb kényelmet biztosíts.
- A hátrahajlással gyakran kombinált upsweepnek, vagyis a kormány felfelé ívelésének szintén ergonómiai és kényelmi okai vannak.

MELYIK A LEGJOBB KORMÁNY A MTB-OKHOZ? ALUMÍNIUM VAGY KARBON?

A legtöbb kormány alumíniumból vagy karbonból készül. Míg az előbbi olcsóbb, merev és kevésbé érzékeny az esésekre, addig az utóbbi drágább, könnyebb és jobban elnyeli a rezgéseket. Mindkét alapanyag érdekes előnyöket kínál, így csak rajtad múlik, hogy melyik az, amelyik a legjobban megfelel az igényeidnek és amelyik a legjobban alkalmas a céljaid eléréséhez. Emellett találkozhatsz még szkandiumból és titánból készült kerékpárkormányokkal is.

Tekintsd meg kormányaink széles választékát!

HOGYAN CSERÉLJEM KI ÉS SZERELJEM FEL AZ ÚJ KORMÁNYT A KERÉKPÁROMRA?

Először is azt javasoljuk, hogy győződj meg arról, hogy az új kormány átmérője megegyezik-e a lecserélni kívánt kormányéval, hogy tökéletesen illeszkedjen a MTB kormányszárára.

1/ A MARKOLATOK LEHÚZÁSA

Először is csúsztasd le a markolatokat a kormányról. Ha ellenállnak (ami nagyon valószínű), dugj egy csavarhúzót a markolat és a kormány közé, és vigyél fel egy kis kenőanyagot, hogy könnyebben lecsússzanak. Ha ez sem működik, próbálkozhatsz kompresszoros légfúvó pisztollyal vagy vízzel töltött fecskendővel, amellyel a markolat és a kormány közé fecskendezhetsz, de akár egyszerűen le is vághatod a markolatokat, ha amúgy is ki akarod cserélni őket.
Azt azonban nem árt tudni, hogy egyes markolatokat csak akkor tudsz leszedni, ha előbb eltávolítod a rögzítésükhöz használt gyűrűket.

2/ A KORMÁNY LECSUPASZÍTÁSA

Fék- és váltókarok, kerékpáros computer – távolíts el minden tartozékot a kormányról!

3/ A KORMÁNY LEVÉTELE A KORMÁNYSZÁRRÓL

Ha a kormányszáron védőkupak van, csavard ki az annak rögzítésére használt csavarokat, hogy le tudd venni a kormányt. Ha nincs ilyen kupak, akkor egyszerűen csak lazítsd meg a csavart, és csúsztasd ki a kormányt. Ha eddig még nem távolítottad el a fékkarokat a kormányról, akkor most van itt az ideje, hogy ezt megtedd!

4/ AZ ÚJ KORMÁNY FELSZERELÉSE

Az új kormány felszereléséhez kövesd a fenti lépéseket fordított sorrendben. Vagyis, ha a kormányszáron van védőkupak, cseréld ki a kormányt, a védőkupakot és a csavarokat. Ha pedig nincs a kormányszáron védőkupak, csúsztasd be a kormányt az egyik oldalról, szereld vissza a fékkarokat, és húzd meg újra a központi csavart. Végül ne felejtsd el visszatenni a kormányra az összes tartozékot.

5/ A KORMÁNY BEÁLLÍTÁSA

Most jött el az idő, hogy beállítsd a megfelelő dőlésszöget a kormányszárnak a kényelmes és hatékony testtartás biztosítása érdekében. Ja igen, a kormányszárnak pedig a kormány közepén kell lennie!

6/ A MARKOLATOK VISSZAHELYEZÉSE

Alapos tisztítást követően helyezd vissza a markolatokat a kormányra.

És készen is volnánk! Azért ellenőrizd még egyszer a csavarok meghúzását, és máris indulhatsz az utadra. Vagy mondjuk inkább úgy, hogy az erdei ösvényeidre?

Mert néha egy kép többet mond ezer szónál: nézd meg ezt a videót, hogy megtudd, hogyan kell kicserélni a kormányt a MTB-odon.

HOGYAN LEHET MAGASABB/ALACSONYABB POZÍCIÓBA ÁLLÍTANI A KORMÁNYT?

Tudtad, hogy a kormányszár dőlésszöge befolyásolja a testhelyzetedet kerékpározás közben? Most már tudod! Minél kisebb, annál áramvonalasabb a testtartásod, és minél nagyobb, annál kényelmesebb a kerékpározás.
Emellett magát a kormányt is felemelheted vagy leengedheted. Ehhez távolítsd el a kormányt egy imbuszkulcs segítségével a fentiek szerint, és helyezz be egy távtartót a kívánt magasságba, 5, 10 vagy 20 mm-re. Végül tedd vissza a helyére a kormányt és a tartozékait.

KORMÁNYCSERE A MTB-ON? NEM NAGY ÖRDÖNGÖSSÉG!

Segítségre van szükséged egy DECATHLON termékkel kapcsolatban?

"Útmutató, összeszerelés, alkatrészek, elérhetők a műhelyben... Vásároltál nálunk és segítségre van szükséged?
A support oldalunkon minden segítséget megtalálsz a termékeinkhez!"

Most már látod hogy a kormánycsere a MTB kerékpárokon nem nagy ördöngösség! Mindössze minimális felszerelésre, egy kis türelemre és egy segítő kézre lesz hozzá szükséged! És bár igaz, hogy akkor értékeled csak igazán a dolgokat, ha te magad csinálod őket, azt is tudnod kell, hogyan kérj segítséget, ha szükséged van rá. Ha tehát a kormánycsere nem bizonyul olyan egyszerűnek, mint gondoltad, semmi pánik: szakembereink szívesen segítenek neked :) !