Hogyan javasolt tisztítani a fürdőruhát?

Hogyan javasolt tisztítani a fürdőruhát?

Az úszóruházat sérülékeny, finom anyagból készül, nem úgy mint a hétköznapokban használt ruhák. Egy kis odafigyeléssel meghosszabbíthatod az élettartamát. Megmutatjuk, hogyan.

A fürdőruhák szintetikus anyagból, elasztánból készülnek, amelynek legfőbb előnye a rugalmassága. Ugyanakkor sérülékeny anyag, ami a klórral, homokkal vagy sóval való érintkezés következtében idővel károsodik. Ahhoz, hogy az úszás és strandolás minél kevésbé károsítsa az anyagot, a megfelelő tisztítás elengedhetetlen.

Kézzel vagy gépben: hogyan mosd a fürdőruhát?

A nyilvánvaló higiéniai okok mellett a fürdőruha mosása segít meghosszabbítani annak élettartamát. Két lehetőség közül választhatsz:
► Kézi mosás vagy mosógépben való mosás. Bár mindkettő lehetséges, azt javasoljuk, kézzel mosd a fürdőruhát, mivel az sokkal kíméletesebb, mint a gépi mosás. Emellett ugyanolyan hatékony, ha jól csinálod!

1. Fürdőruha kézi mosása: milyen szappant használj?

A fürdőruha kézi mosása egyszerű és gyors, lássunk is neki!
Tölts egy lavórba hideg vagy langyos vizet. Soha ne használj hozzá forró vizet, mivel az károsíthatja az anyagát!
► Tegyél a vízbe ph-semleges szappant.
Mártsd az úszódresszt a szappanos vízbe, és óvatosan dörzsöld át, anélkül, hogy minden irányba csavargatnád.
► Tiszta vízzel öblítsd ki.

⚠️ Figyelem, soha ne használj fehérítőszert, folteltávolítót vagy más vegyi anyagot az úszódressz mosásához, mivel az károsíthatja az anyagot! Kerüld a vegytisztítást is!

2. Fürdőruha gépi mosása: milyen hőmérsékleten és programon mosd?

A gépi mosás megváltoztathatja a fürdőruha színét, és csökkentheti a rugalmasságát, ezáltal megrövidítheti az élettartamát. Ezért azt tanácsoljuk, hogy csak kivételes esetekben tedd mosógépbe, és tarts be pár egyszerű szabályt a káros hatások csökkentése érdekében:

Válassz "kímélő"
programot! ► Válassz hideg vagy legfeljebb 30 fokos mosást.
Fordítsd ki a fürdőruhát, hogy megőrizze színeit.
Tedd mosózsákba, hogy a szálak ne nyúljanak ki.
Kerüld a centrifugálást, vagy alacsony fordulatszámon centrifugáld.

3. Folttisztítás ecettel

Kimostad a fürdőruhád, de egy folt nem jött ki belőle? Semmi gond, fogj egy tiszta ruhát és egy üveg ecetet, majd kövesd az alábbi lépéseket!
► Tegyél egy kis ecetet vízbe, majd mártsd bele a rongy egyik sarkát.
► Az ecettel átitatott ruhával dörzsöld át óvatosan a foltot.
► Tiszta vízzel öblítsd ki!

Kész is!

💡Jó tudni: az ecet természetes, folteltávolító hatású folyadék, amit a ruháidra is használhatsz.

Hogyan mosd a menstruációs fürdőruhád? 

A menstruációs fürdőruhát úgy tervezték, hogy felszívja és mindenekelőtt magában tartsa a menstruációs folyadékot, még akkor is, amikor kiszállsz a vízből, ezáltal maximális biztonságot garantál. Az élettartamának és a hatékonyságának meghosszabbítása érdekében fontos a megfelelő tisztítása.

1. Öblítés💦
Először is öblítsd ki a menstruációs úszódresszt tiszta vízben, hogy eltávolítsd belőle a só, homok- és klórmaradványokat. Az ilyen típusú fürdőruha esetében az öblítés során a menstruációs folyadék is távozik az anyagból.

2. Mosás 🧼 🫧
Miután kiöblítetted az úszódresszt, jöhet a mosás. Azt javasoljuk, kézzel mosd, követve a fentebb említett lépéseket. Olykor moshatod gépben is, 30 fokon vagy hideg vízben, a fent leírtak szerint kímélő programon.

3. Szárítás 💨
Most, hogy a menstruációs fürdőruhád teljesen tiszta, már csak hagynod kell megszáradni, ahogy azt alább elmagyarázzuk. ⤵️

Hogyan szárítsd a fürdőruhát?

Most, hogy a fürdőruhád tiszta, már csak a szárítás van hátra. Erre csak egy megoldás létezik: szárítás szabad levegőn.
⚠️ A fürdőruhát soha ne tedd szárítógépbe! Tönkreteszi a rugalmas szálakat, és ezzel a fürdőruha elvesztheti az eredeti formáját.

► Először is, finoman nyomd ki belőle a felesleges vizet. Egyszerűen nyomogasd össze a kezeddel gombóccá, anélkül, hogy csavargatnád, hogy megőrizd a rugalmasságát.
► Ezután kiterítve szárítsd meg az árnyékban. Lehet, hogy ösztönösen közvetlen napfényre tennénk, hogy gyorsan megszáradjon, de a nap elszínezi és károsíthatja az anyagot. Ruhaszárító kötélre se akaszd, mivel a rugalmas szálak a víz súlya alatt megnyúlhatnak.

Hogyan lehet visszanyerni a fürdőruha fehér színét, ha már nem új?

Csinos fehér fürdőruhát választottál sportoláshoz vagy strandoláshoz, de ahogy viseled, egyre sárgább vagy szürkébb lesz? A klór és a naptej elszínezheti a fehér úszódresszt. Mindössze egy kis szódabikarbónára van szükséged ahhoz, hogy visszanyerje eredeti színét. Lássunk neki!

Tölts egy lavórba langyos vizet, és adj hozzá egy nagy adag szódabikarbónát.
► Keverd el, majd tedd a fürdőruhádat a vízbe.
1-2 óráig áztasd benne.
Majd hideg vagy langyos, tiszta vízzel öblítsd ki.

Hogyan javasolt tisztítani a fürdőruhát?
Hogyan javasolt tisztítani a fürdőruhát?

Hogyan ápold a fürdőruhát?

Most, hogy már mindent tudsz az úszódressz mosásának és szárításának titkairól, már csak néhány trükköt kell megjegyezned ahhoz, hogy sokáig hordhasd.

A fürdőruhát minden használat után öblítsd ki!

Nem szükséges minden egyes úszóedzés vagy strandolás után kimosnod, viszont a rendszeres kiöblítése elengedhetetlen! Az öblítés eltávolítja a klór-, só- és homokmaradványokat, amelyek károsítják a fürdőruhád anyagát. Miután hazaértél, ne hagyd nedvesen a sporttáskádban! Azonnal öblítsd ki langyos vízben, majd hagyd megszáradni.

A fürdőruha felvétele előtt kend be magad naptejjel!

Ha teheted, még a fürdőruha felvétele előtt kend be magad naptejjel, hogy nehogy foltot hagyjon rajta. Miután felvetted az úszódresszt, és ismét bekennéd magad, ügyelj arra, hogy ne érj a fürdőruhád széléhez.

Hogyan javasolt tisztítani a fürdőruhát?

Vigyázz, hova ülsz le a fürdőruhádban!

Nem mindig gondolunk rá, amikor fürdőruhában leülünk vagy lefekszünk valahová, de a felület, amivel a ruha érintkezik, károsíthatja a szálakat. A homok, a kövek vagy például a medence pereme durva felületek, amelyek dörzsölhetik az anyagot. Mindig terítsd egy törölközőt magad alá, hogy megvédd a fürdőruhát.

Hogyan javasolt tisztítani a fürdőruhát?

Hőforrástól távol tartandó!

Természetesen nem azt mondjuk, hogy ne vedd fel a fürdőruhádat, ha meleg van vagy süt a nap - ez persze nem lenne kivitelezhető. Viszont fontos tudnod, hogy a fürdők és a jacuzzik nem kímélik a fürdőruhádat. Nemcsak a vízben lévő vegyi anyagok károsítják a fürdőruha anyagát, hanem a hő is roncsolja a szálait. Bár ez a probléma nem könnyen kerülhető el (természetesen emiatt nem fogunk lemondani a kikapcsolódásról), de ha teheted, ezekre az alkalmakra ne a kedvenc fürdőruhádban menj.

A fürdőruha vasalását teljes mértékben kerülni kell! Amellett, hogy károsítja az úszódressz anyagát, meg is égetheti azt.

Mikor érdemes lecserélni a fürdőruhát?

Minden óvintézkedés ellenére teljesen természetes, hogy az úszódressz anyaga néhány év elteltével kinyúlik. Ha az anyag nagyon vékonnyá, vagy átlátszóvá válik, és/vagy ha a gumik már nem látják el a feladatukat, itt az ideje, hogy búcsút mondj a fürdőruhádnak, és újat keress. Egy fürdőruhát átlagosan két-háromévente kell cserélni, attól függően, hogy milyen gyakran használod.

Még néhány tanács: 

Hogyan kell karbantartani az úszószemüveget?

Az uszodában használt úszószemüveg tisztítása és karbantartása

Néhány tanács az úszószemüveg karbantartásához, hogy minél hosszabb ideig használhasd [...]

Hogyan tárold az úszószemüveget?

Hogyan tárold az úszószemüveget?

Olvasd el a Nabaiji tanácsait, ami segít az úszószemüveg élettartamának meghosszabításában